Urządzanie ogrodów

W tworzeniu ogrodów najważniejsza jest pasja. Poprzez naturę możemy wyrażać swoje emocje, budować własne miejsca, z dala od zgiełku dnia codziennego. Zieleń wokół nas dobrana w odpowiedni sposób działa kojąco, sprzyja relaksowi, pozwala odbudować wewnętrzny spokój. W ogrodzie zamknięta jest rytmiczność świata, jakiś wewnętrzny ład - harmonia człowieka i natury.

Ogród Angielski

Ogród w stylu angielskim cechuje się romantycznym charakterem - pełen kolorowych kwiatów, zapachów róż, tajemniczych zakątków i stylowych dekoracji. Na uwagę zasługuje spora przestrzeń, rozległy trawnik i swobodny charakter widoczny między innymi w doborze roślin.

Przestrzeń podzielona jest na odrębne wnętrza o różnorodnych funkcjach. Ważnym elementem tych „zielonych pokoi” są rośliny doniczkowe w stylowych pojemnikach, rzeźby i inne detale (najczęściej żeliwne lub drewniane), a także wygodne meble ogrodowe.

Wśród roślin królują róże pnące rozpięte na pergolach, altanach, kolumnach i przy wejściach do domów. Chętnie sadzone są też na rabatach, nadając im romantycznego charakteru. Charakterystyczne dla stylu rabaty bylinowe mogą mieć układ amfiteatralny (niskie rośliny z przodu, wyższe z tyłu) lub swobodny (pomiędzy niższymi roślinami występują kępy wyższych).

Ogród Barokowy

Styl ten jest odpowiedni dla ludzi, którzy lubią porządek, ład i spokój. Ogrody barokowe mają prosty układ, w którym nie ma przypadkowości. Tworzą go głównie krzewy zimozielone, poprzycinane w geometryczne bryły.

Po osiągnięciu przez rośliny ostatecznych rozmiarów ogród pozostaje niezmienny, prawie taki sam latem i zimą. Przestrzeń ogrodu organizują bukszpanowe obwódki i żwirowe ścieżki.

Ogród Japoński

Ogrody japońskie to ogrody, dla których inspiracją jest natura. Można określać je mianem miniaturowych krajobrazów. Jednocześnie są to ogrody dopracowane w najdrobniejszych szczegółach. Poszczegółne elementy ogrodów japońskich mają swą symboliczną wymowę.

Najbardziej charakterystyczne elementy stylu to: zróżnicowana rzeźba terenu, woda, kamień naśladujący skały oraz malownicze, wzorowane na przyrodzie kompozycje roślinne. Styl ten pochodzi z Chin i Japonii.

Ogród Kolonialny

Cechuje go swojskość, wygoda, spokój i porządek. Bardzo charakterystyczne dla tego stylu są drewniane tarasy, ścieżki z łupanego kamienia oraz kamienne i drewniane rzeźby. Najpopularniejszym materiałem jest cegła. Ogrody w stylu kolonialnym mają układ swobodny ale jednocześni wyróżnić w nich można elementy regularne tj. strzyżone żywopłoty, szpalery, łuki. Styl kolonialny pochodzi ze wschodniego wybrzeża USA.

Ogród Nowoczesny

Ogrody nowoczesne to miejsca o przejrzystym, prostym układzie. Króluje w nich zasada „im mniej tym lepiej”. Brak w nich jakichkolwiek nieistotnych szczegółów. Jest tu tylko to, co służy funkcji jaką ma spełniać ogród. W ogrodach urządzonych w stylu nowoczesnym dominują zdecydowane, czyste barwy i proste, geometryczne kształty elementów.

Dużo w nim kontrastów zarówno barw, kształtów jak i faktur. Rośliny mają zwykle architektoniczny pokrój, masywne liście oraz wyróżniają się świeżością i czystością barwy kwiatów lub liści. W ogrodach nowoczesnych często spotykanym elementem jest basen, kort tenisowy lub inne miejsca aktywnego wypoczynku.

Ogród Wiejski

W ogrodach wiejskich panuje swojski, swobodny klimat. Mamy wrażenie, że wszystko tu jest przypadkowe - zarówno kompozycje roślinne, układ nawierzchni jak i inne elementy architektury ogrodowej.

Ogrody urządzone w stylu wiejskim najczęściej otoczone są drewnianym płotem lub ogrodzeniem z surowego kamienia, co podkreśla ich naturalny charakter. Ogród wiejski łączy się ściśle z otaczającym krajobrazem. Efekt ten osiąga się przez rośliny, które powinny być niewyszukane lecz popularne, spotykane „za płotem” i przede wszystkim te ulubione przez gospodarzy.

W wiejskich ogrodach aż kipi od barwnych i pachnących rabat kwiatowych. Zarówno barwy jak i faktury poszczególnych elementów ogrodu wiejskiego powinny tworzyć jedną całość współgrając ze sobą i uzupełniając się, a tylko pozornie stwarzać nastrój przypadkowości i delikatnego chaosu.